Спілка митців

Інформація про діяльність

громадської організації

«Спілка митців «Берег Овідія».

З початку 2000-х років в Овідіопольському районі Одеської області почали формуватись творчі групи за різними напрямками діяльності, а у 2011 році вони об’єднались у громадську організацію “Спілка митців “Берег Овідія”.  Управління юстиції зареєструвало організацію, установчі збори затвердили Статут, символіку. На сьогоднішній день спілка налічує 57 членів — це працівники культури, вчителі, художники, краєзнавці, підприємці. Серед них — Ігор Сапожников, доктор історичних наук, Михайло Пархоменко, Заслужений художник України, Станіслав Стриженюк, поет, Серафім Чаркін, скульптор, Володимир Левчук, заступник голови правління благодійного фонду “Майбутнє”. Організація має договори про співпрацю з Спілкою мариністів м. Одеси, військово-історичним центром “Пам’ять і слава”, Центром дослідження історії мореплавства, угоди про спільну діяльність по реалізації програм з культури і мистецтва з Міжнародною організацією “Мистецтво без кордонів” (м. Краків, Польща), Хмельницьким обласним центром Всеукраїнської спілки “Конгресу літераторів України”.

Основними напрямками є праця по збереженню історичної спадщини, сприяння розповсюдженню культури, традицій, проведення культурно-масових заходів, видавнича виставкова та просвітницька діяльність. Спілка працює за рахунок членських внесків та спонсорської допомоги.

Спілка досягла певних результатів по всіх напрямках.

У 2002 році було започатковано серію наукових та художніх книг “Берег Овідія” присвячених Нижньому Придністров’ю. За цей час було видано 10 книг загальним накладом 6,5 тисяч примірників. Це художні твори місцевих авторів, збірки поетів, науково-художні видання з краєзнавчої тематики. Колективні монографії “Край Овідія: Археологія та історія Овідіопольського району”, “Овідіопольський район. Енциклопедичний довідник”, “Аджидер- Овидиополь. Очерки по археологии и истории города и крепости” вийшли з друку спільно з Державним архівом Одеської області (серія “Праці Державного архіву Одеської області”). І ця співпраця продовжується. Спілка також випустила методичні рекомендації, розроблені А.Д. Суховей та Л.Н. Суховеєм для викладачів і учнів шкіл району, всіх хто цікавиться історією: “Поисковая военно-историческая работа учащейся молодёжи” та “Военный некрополь Одесской области. 1941-1945. Овидиопольский район (справочник). У 2016 році Володимир Левчук ініціював випуск нової серії “Архівна Одісея”, в якій було випущено дві книги “Парки і сквери Одеси очима художників і архівістів” (2017 рік) та “Морський фасад Одеси” (2019 рік).

У 2013 році спілка разом з військово-істричним центром “Пам’ять і слава” перейшла до практичної реалізації наукових розробок, а саме: дослідження з подальшою реконструкцією фортеці Аджидер (Овідіопольська) кінця ХVIII — початку XIX століть. З травня по жовтень 2013 р. Нижньодністровська археологічна експедиція Інституту археології НАН України (під керівництвом д.і.н. І.В. Сапожникова) провела розкопки на території фортеці. Матеріали дослідження стали підґрунтям для розробки концепції створення історико- культурного наукового центру, проекту фрагментарної історичної відбудови фортеці, обґрунтування нових туристичних маршрутів та інше. Сьогодні готується технічна та проектна документація.

З ініціативи спілки спільно з сільською радою 29 травня 2012 р. у с. Санжійка Овідіопольського району було встановлено пам’ятник видатному письменнику Костянтину Паустовському, який певний час відпочивав і працював у селі. Пошук спонсорів на встановлення пам’ятних знаків, дошок знатним людям краю продовжується.

Важливим напрямком роботи стала організація і проведення міжнародних пленерів художників  “Берег Овідія” та симпозіумів “Мелодії степу і моря”. Перший пленер був проведений у 2002 році, а з 2009 року вони стали щорічними. У роботі десяти пленерів і дев’яти симпозіумів прийняло участь більше 200 художників з 10 країн Європи і Азії. Кожен рік визначається тема пленеру: німецькі поселення на території краю, давньогрецька колонізація, скіфи та інші. Мистецьке полотно південного краю створюється художниками у етнографічному комплексі музеїв просто неба “Бесарабське село — Фрумушика-Нова”, острові Зміїному, “українській Венеції” – Вилковому, фортеці Білгород-Дністровського, на кручах лиману і моря Овідіополя, Санжійки, Грибівки… і як без Одеси! Програма пленерів включає у себе  також проведення майстер-класів, пленерів з учнями художніх шкіл, конференцій на теми просвітницьких і екологічних завдань образотворчого мистецтва, проведення звітної виставки, випуск каталогів. Подаровані художниками  картинами дозволили відкрити галерею сучасного мистецтва і розпочати виставкову діяльність. За цей час було проведено більше 50 виставок і у десятках вернісажах інших організаторів експонувались роботи, написані  на пленерах і симпозіумах. Полотна виставлялись усюди: від залів сільських клубів до Національного музею Тараса Шевченка, музею видатних діячів української культури (м. Київ), галерей міст Кракова, Варшави (Польща), Страсбурга (Франція),  Мілана (Італія). Але найбільш цікавою була виставка у музеї маринистичного живопису ім. Р.Г. Судковського (м. Очаків). Формат виставки дещо незвичний: поєднання художніх полотен, а їх було більше 40 і праці архівістів. Мальовничий світ південного краю був доповнений історією одного з митців, а саме — працівники архіву провели наукові розвідки і знайшли цікаві архівні матеріали з одеського періоду життя Руфіна Судковського (копії архівних документів передані музею).

Протягом останніх років спілка не залишається осторонь науково-культурологічних заходів — при її підтримці проводяться історично-краєзнавча науково -практична учнівська конференція “Край мій рідний — південний”, щорічні конкурси шкільних рефератів “Я знаю свій край”, дитячого образотворчого  мистецтва та інші.

Трагічні події на Сході України відкрили ще діяльності — допомога української армії. Спілка неофіційно взяла шефство над прикордонниками: були придбані та передані бронежилети, каски, берци, 8-кратні біноклі, тактичні окуляри, світодіодні ліхтарі, продукти харчування та інше. Спільно з обласним відділенням Спілки художників України провели акцію по збору коштів для армії “Чорноморська мистецька сотня Збройним силам України”.

Південне Регіональне Управління Державної прикордонної служби України підтримала симпозіум 2016 року і військова тема знайшла своє зображення на картинах майстрів.

Діяльність організації широко висвітлюється у засобах масової інформації: після проведення заходу або появи нового видання організовується презентація, друкуються статті, виходять телепрограми. Спеціалізований журнал “Українське мистецтво” (м. Київ) постійно висвітлює проведення пленерів та симпозіумів художників.